Заперечення щодо НАТО та шляхи вирішення проблеми у новому докладі Американського Інституту в Україні «Україна і НАТО: непотрібна дилема»
КИЇВ - 15 вересня 2009 р. – У своїй новій доповіді, опублікованій сьогодні, Американський Інститут в Україні пропонує альтернативи щодо можливого членства країни в Північноатлантичному альянсі. В доповіді «Україна і НАТО: непотрібна дилема» розглядаються численні практичні перешкоди, а також принципові аргументи проти членства України в НАТО, та зазначається, що неприєднання до альянсу відповідає національним інтересам України і сприяє миру, стабільності та зменшенню напруги в Європі в цілому.
Хоча Президент України Віктор Ющенко все ще веде себе, ніби питання членства полягає просто в тому «коли», а не «якщо», в доповіді наголошується, що політика США зазнала значної зміни - від енергійної підтримки членства України в НАТО за президентства Буша до умовної підтримки її «євроатлантичної інтеграції», яка залежить від поведінки самої України. Така зміна відображає більш ретельний підхід команди Президента Обами, що керується новими стратегічними пріоритетами, частково зумовленими тривалою кризою в Пакистані і посиленням боротьби в Афганістані:
Спокійне сприйняття все більшою частиною західних політиків, які відповідають за прийняття рішень по обидві сторони Атлантики, того, що найближчим часом розширення НАТО вздовж Чорного моря не станеться, є бажаним розвитком подій. Заохочення зубожілої, практично беззахисної країни, такої як Україна, вступати у військовий альянс проти волі сусідньої супердержави, цим самим натягуючи «ядерну тятиву», ніколи не вважалося далекоглядною стратегією.
Перед Президентом Обамою стоїть нелегке завдання знайти баланс між прагненням України зміцнити свій суверенітет і необхідністю покращити американсько-російські відносини, - йдеться у доповіді. Він може вирішити це завдання і добитися принципового дипломатичного успіху, зазначається далі, але першим необхідним кроком буде зняття з порядку дня питання про розширення НАТО.
В діях із зміцнення свого крихкого суверенітету Україна повинна переслідувати свої головні національні інтереси, тобто розробку способу існування з Росією. Це абсолютно можливо, однак не станеться і не може статися, якщо Україна буде вдаватися до провокаційних дій, таких як приєднання до НАТО, спрямоване на оточення Росії. У доповіді робиться висновок, що серйозна заявка на членство в Європейському Союзі в поєднанні з декларацією нейтралітету є розумним рішенням для України, яка має ідеальне становище для того, щоб подолати штучний поділ Європи і слугувати мостом між основними її частинами.
Відмовившись від НАТО, нове керівництво у Києві може позиціонувати себе, починаючи з 2010 р., як унікальний каталізатор, що допоможе об’єднати Європу у структуру безпеки, здатну захистити не лише потреби України, але й усього старого континенту. Замість того, щоб стати предметом нового розколу між Сходом і Заходом, Україна може бути мостом до створення більш безпечної, заможної та об’єднаної Європи.
Україна може зайняти унікальне положення для того, щоб запустити зсув у парадигмі Заходу, який проторує шлях до справжнього Північного альянсу Північної Америки, Європи і Росії, оскільки всі троє в наступні десятиліття зіткнуться з аналогічними екзистенціальними загрозами, - підсумовують автори доповіді. Якщо Україна буде діяти як каталізатор цього процесу сьогодні, її цілком можуть визнати рятівником нашої спільної цивілізації завтра.