Американський Інститут в Україні (АІУ) вітає висловлювання Президента Фінляндії Тар’ї Галонен щодо актуальності прикладу військового нейтралітету її держави для України
КИЇВ, УКРАЇНА -- Заступник директора Американського Інституту в Україні (АІУ) Джеймс Джордж Джатрас виступив сьогодні із зазначеною нижче заявою:
«Американський Інститут в Україні вітає висловлювання Президента Фінляндії Тар’ї Галонен щодо актуальності прикладу військового нейтралітету її держави для України. Як зазначила Президент Галонен після зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком, така модель довела свою ефективність не лише для Фінляндії, а й для інших членів Європейського Союзу - Швеції, Ірландії та Австрії. Президент зазначила, що ЄС та його держави-учасники мають чудову можливість допомогти в розвитку європейської «парасольки» безпеки, що відповідала б потребам як НАТО, так і держав - не членів НАТО. Україна як держава, що не входить до НАТО, також має чудову можливість в цьому процесі. Погляди Президента Галонен абсолютно співпадають з поглядами Томаса Грехема, колишнього радника екс-Президента Джорджа В. Буша, який нещодавно виступив з рекомендацією щодо прийняття Україною політики «фінляндизованого» нейтралітету, як нещодавно повідомлялось АІУ».
“Президент Галонен коректно наголосила на тому, що факт членства країни в альянсі безпеки повинен відображати волю її громадян. Очевидно всім, що українці підтримують вступ до ЄС, однак абсолютна більшість громадян України виступає проти членства в НАТО. За простим принципом демократії в країні не повинен діяти жоден іноземний альянс без згоди її громадян. Принцип повинен застосовуватись не тільки щодо офіційного членства в альянсі, а й щодо військових навчань, розширення прав дислокації військових баз, планів військових «реформ», «просвітницьких програм» та інших прихованих зусиль, спрямованих на приєднання України до НАТО без прийняття будь-яких рішень громадськістю. Україна, США та інші країни-члени НАТО лише б виграли, якщо б Президент Ющенко скористався мудрою порадою Президента Галонен щодо вибору системи безпеки для України».
«Крім того, в той час, як в офіційних повідомленнях не висвітлювалося мовне питання, що могло бути частиною обговорення , АІУ пропонує звернути увагу на передову політику Фінляндії щодо цього питання. Незважаючи на те, що шведськомовне населення складає не цілих п’ять відсотків усього населення країни, відповідно до конституції Фінляндії фінська і шведська мови мають рівні права офіційних мов. Це контрастує із відмовою України надати офіційного статусу рідній мові російськомовному населенню, яке становить набагато більший відсоток населення України, ніж відсоток шведськомовного населення у Фінляндії.
Про Американський Інститут в Україні
Американський Інститут в Україні є американською неприбутковою організацією, метою якої є висвітлення питань, що стосуються політики США стосовно України, і зокрема питань безпеки, а саме можливого приєднання України до Північноатлантичного Альянсу.
АІУ прагне дати українцям більш аргументоване уявлення про різницю в поглядах серед самих американців щодо НАТО та інших питань. Така різниця поглядів не є очевидною у зв’язку з активною присутністю в Україні інших американських організацій, багато з яких фінансуються урядом США і пропагують ідею вступу України до НАТО у найближчому майбутньому, незважаючи на те, що більшість населення України виступає проти приєднання до НАТО. АІУ не ставить перед собою цілі погоджуватися або не погоджуватися з будь-якою офіційною політикою США, а прагне висвітлювати події, виходячи з американських національних інтересів в тому, що стосується України та інших держав, таких як наші союзники по НАТО і Росія