Повідомлення від українських виборців: «сюрпризів не буде»

29/10/2024
Джеймс Джордж Джатрас
Заступник директора АІУ

Відразу після завершення парламентських виборів в Україні вітчизняні і зарубіжні оглядачі зайнялись «перемиванням» результатів. Одне можна сказати точно: і самі результати, і їх «перемивання» відповідають передвиборчим очікуванням.

Спочатку щодо результатів: Згідно з підрахунком голосів на понеділок Партія регіонів (ПР) отримала 35 відсотків за пропорційною системою, випереджаючи Батьківщину, яка набрала 22 відсотка. Комуністи зайняли третю позицію з результатом 15 відсотків, «Удар» Віталія Кличка – все-таки, поступившись Батьківщині, – набрав 13 відсотків. Свобода успішно подолала прохідний бар’єр в Раду, набравши 8 відсотків голосів. Очікуючи, що ПР зможе впевнено взяти більше половини з 225 місць у Раді по мажоритарній системі, блок Президента Януковича точно отримає парламентську більшість у Верховній Раді, хоч і не набере конституційної більшості. Такі результати знаходяться в рамках передвиборчих прогнозів.

Та сама ситуація і з «перемиванням»: Спостерігачі від Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) були менш критичні щодо фактичних механізмів голосування та підрахунку голосів, ніж загалом щодо контексту виборчої кампанії: «З огляду на зловживання владою та занадто велику роль на цих виборах грошей, схоже, що демократичний процес почав іти зворотнім шляхом в Україні», - сказала керівник місії ОБСЄ Вальбурга Габсбург Дуглас. Деякі іноземні спостерігачі посилалися на подальше ув’язнення Юлії Тимошенко та неможливість для неї брати участь в кампанії - неначе це стало якоюсь новиною на 28 жовтня. З другого боку, інші спостерігачі, зокрема, члени Європейського парламенту, підкреслили факт відсутності суттєвих порушень при голосуванні та підрахунку голосів. Колишній міністр закордонних справ Франції Тьєррі Маріані, який очолював делегацію нинішніх і колишніх європейських депутатів і сенаторів, заявив, що «українські парламентські вибори пройшли відповідно до демократичних норм ... повідомлень про систематичні порушення не було».

Коротше кажучи, ані з точки зору критиків виборів, ані від прихильників їх результатів, багато нового ми не почуємо. Більшість коментарів могла б бути написана за тиждень до голосування, а в деяких випадках, можливо, так і було.

Без сумніву, найближчими днями і тижнями полеміка з усіх боків загостриться, і, можливо, подекуди з’явиться пару скандальних історій (як наприклад, зникнення протоколів з мокрими печатками). Але вже зараз очевидно те, що доказів серйозних порушень демократичних норм не буде, а відтак і підстав для столиць західних держав для того, щоб поставити під сумнів легітимність результатів виборів чи саму новообрану Верховну Раду. Сформована нова Рада стане легітимним відображенням плюралістичних, суперечливих поглядів українського народу і, судячи з усього, місцем ще гостріших дискусій, ніж попередня.

В той час, як зовнішні спостерігачі мають право на свою думку з приводу ув’язнення Тимошенко, постфактум вони навряд чи можуть оголошувати вердикт виборів, який могли б винести давно, якби це було лакмусовим папірцем їх легітимності. Факт залишається фактом, український вибір, хоч і не досконалий, зроблено, і нову Раду обрано. Зовнішній світ – ЄС, США, Росія – тепер повинні визначатись, як працювати з такими результатами.