Нещодавні вибори в Україні і США: Наслідки для майбутнього
З часу проведення парламентських виборів в Україні 28 жовтня опозиція різко критикує ці вибори на предмет чесності і демократичності і вимагає повторного голосування у 13 спірних одномандатних округах. Захід теж відреагував критикою, проте явно стриманою. І, звичайно, жоден з провідних західних лідерів не сказав нічого такого, що могло б напряму поставити під сумнів їх результати.
Партія регіонів (ПР) перемогла і очолюватиме нову правлячу коаліцію. З цим все ясно. Результати ж виборів змінила поява нової політичної сили – партії УДАР, а також проходження в парламент партії Свобода. Це передбачає ще більше суперечок в Раді і навіть можливість її паралічу, що викликає занепокоєння, особливо у світлі економічних проблем, що стоять перед країною.
Іронія полягає в тому, що західні оглядачі хотіли б бачити більш репрезентативну Раду. Ну добре, тепер вони її мають. Подивимося, що з цього вийде.
Зокрема, успіх Свободи викликав занепокоєння у США, Європі та Ізраїлі у зв’язку з минулими її проявами крайнього націоналізму та антисемітизму. Дехто вже порівнює підйом Свободи з аналогічним ростом таких партій як Золотий світанок у Греції та Йоббік в Угорщині. Вони вбачають у Свободі загрозу демократії і правам людини в Україні. Така точка зору привертає все більшу увагу на Заході.
Це може стати проблемою не лише для Свободи, але й для УДАРу і Батьківщини в новій Раді. В Європейському парламенті і в різних національних парламентах Європи, партії, які вважаються ультранаціоналістичними, часто піддаються остракізму, навіть з боку помірно націоналістичних правоцентристських партій. Чи оберуть УДАР з Батьківщиною таку ж тактику піддавання остракізму Свободи? Чи будуть співпрацювати з нею, ризикуючи зіпсувати свій позитивний імідж в очах тих на Заході, хто засуджує Свободу? Досить важливо те, що у Сполучених Штатах дуже впливова організація Антидефамаційна ліга критично висловлювалася не лише в бік Свободи, а й Батьківщини і особисто Тимошенко.
Якщо в Україні результати виборів обіцяють протиріччя в майбутньому, то було б цікаво порівняти їх з результатами виборів Президента і Конгресу США - процесу, який коштував американцям майже 6 мільярдів доларів! І який результат? Жодних змін. Обама повернувся до влади, демократи й надалі матимуть більшість в Сенаті, а республіканці - в Палаті представників.
Що стосується американсько-українських відносин, то ми можемо очікувати продовження теперішнього курсу Вашингтона у відносинах з Києвом – відносинах, які я охарактеризував би як прохолодні і коректні – і які передбачають покладання на Європейський союз як на основний засіб (таким він і є) західної інтеграції України.
Хоча відносини, як я кажу, є коректними, їх пронизують проблеми з приводу ув’язнення Тимошенко, довгострокових політичних намірів Януковича, вектора відносин України з Москвою, а тепер ще й парламентського дебюту Свободи. США, безперечно, розглядає Україну майже виключно через призму своїх відносин з Росією. Тому багато чого буде залежати від того, які наміри має Президент Обама відносно американсько-російських відносин.