Демократична відповідальність в Україні

19/09/2024
Джеймс Джордж Джатрас,
Заступник виконавчого директора АІУ

Напередодні парламентських виборів, що мають відбутися в жовтні 2012 року, Американський Інститут в Україні відновлює публікацію аналітичних матеріалів з оглядом результатів роботи адміністрації Януковича, порівнюючи їх з обіцянками, що давались під час передвиборчої кампанії у 2010 році. Для аналізу та оцінки ми обрали три сфери:

  • I. Зовнішня політика
  • II. Економіка
  • III. Соціальні ініціативи (мовне питання)

Школа оцінки: «1» (найнижча) - «5» (найвища)

Основні пункти Оцінка і стан виконання / аналіз
I. ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА

Оцінка: 5

Це, напевне, найбільш успішний напрямок роботи Президента Януковича та ПР. Критично важливий для України баланс між Сходом і Заходом було успішно відновлено, а україно-російські відносини, які попередній уряд залишив на грані, було відроджено. Водночас Україна (принаймні до сьогодні) опирається закликам Москви обміняти національну інфраструктуру на більш вигідні цінові умови імпорту енергоресурсів. При цьому, незважаючи на напругу у відносинах з урядами західних країн, зокрема стосовно ув’язнення Юлії Тимошенко, Сполучені Штати та Європейський Союз не поспішають занадто сильно тиснути на Київ. Наприклад, заклики бойкотувати чемпіонат з футболу Євро 2012, який успішно провели Україна та Польща, не набули широкої підтримки.

II. ЕКОНОМІКА

Оцінка: 4

Українська економіка вистояла та показала достойні результати в період масштабної глобальної невизначеності та спаду на основних експортних ринках. В умовах, коли Сполучені Штати переживають тривалу рецесію, а ЄС застряг у боргових проблемах і внутрішніх протистояннях, це чимале досягнення. Україні вдалося зберегти підтримку з боку МВФ завдяки ефективній макроекономічній політиці уряду. Ціни на газ залишаються непростим питанням для Києва. МВФ відстрочив виплату останнього «траншу» у зв’язку з відмовою Президента Януковича зменшити субсидії на газ для населення (головна умова МВФ). Це дозволяє Януковичу говорити виборцям, що він дотримав свою обіцянку не піднімати газові тарифи, проте залишає відкритим питання щодо того, як він збирається виконувати умови МВФ. Янукович обходить проблему, наполягаючи, щоб Росія знизила ціни на газ для України. Хоча, як виявилося, про це не так просто домовитись з Москвою, це дозволить Києву виконати умови МВФ, не піднімаючи тарифів для українських громадян і не використовуючи своїх валютних резервів.

III. СОЦІАЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ
(Мовне питання)

Оцінка: 4

На виконання Хартії Ради Європи про регіональні мови та мови меншин, а також своєї передвиборної обіцянки про захист прав російськомовних громадян, Віктор Янукович підписав новий закон України про мови, яким передбачається, що мова (крім української), якою як рідною спілкується не менше 10% місцевого населення, може набувати офіційного статусу регіональної. Однак це все ще не відповідає передвиборній обіцянці Януковича надати російській мові статусу другої державної нарівні з українською. АІУ підтримує надання російській мові статусу державної на підставі досвіду демократичних двомовних країн таких як Канада, Фінляндія, Бельгія та багато інших. Доки пан Янукович не виконає дану обіцянку, оцінки «5» у даній сфері не буде.

Джеймс Джордж Джатрас (James George Jatras): Д. Джатрас є директором фірми, що займається громадськими ініціативами (із штаб-квартирою у Вашингтоні, округ Колумбія). До початку роботи у приватному секторі він працював старшим радником з питань зовнішньої політики керівництва Республіканської партії в Сенаті США. До того - дипломатом Зовнішньополітичної служби США, в рамках якої, з поміж іншого, працював у службі з питань зв’язків із колишнім Радянським Союзом.