Демократична відповідальність в Україні #2

08/06/2024
Звіт No. 2

Американський Інститут в Україні продовжує серію аналітичних матеріалів з оцінкою результатів роботи адміністрації Януковича в порівнянні з обіцянками, що давались під час передвиборчої кампанії. Для аналізу та оцінки ми вибрали три сфери:

  • III - Зовнішня політика
  • III - Економіка
  • III - Соціальні ініціативи

В рамках цих трьох сфер розглядаються окремі підкатегорії відповідно до обставин, що складаються в країні

No Основні пункти (короткий опис) Стан виконання /оцінка
IЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА 
1.1Нейтральний статус України

Оцінка: 5

У комплексному законі про засади зовнішньої політики Президент Янукович окреслив «позаблокову політику, яка означає неприєднання до військово-політичних альянсів». Це є фактичною відмовою від спроб країни вступити в НАТО - питання, яке висіло в повітрі останніми тижнями, нарешті закрито. В попередньому звіті ми зазначали, що найкращим чином, яким Президент міг би виконати свою передвиборну обіцянку, це закріпити позаблоковий статус України у законодавчому порядку. Тепер це зроблено.

1.2Відносини з Росією

Оцінка: 5

Перший офіційний візит російського Президента Дмитра Медвєдєва в Україну з моменту приходу до влади нової адміністрації Януковича виявився результативним у зближенні двох сусідніх держав. Окрім договору про газові субсидії/російський Чорноморський флот, лідери країн підписали угоди про демаркацію кордонів та супутникову навігацію, а також відмітили, що «на черзі й інші економічні угоди, в тому числі в ядерній сфері та сфері енергетики».

1.3Стратегічне партнерство із США, ЄС та країнами G20

Оцінка: 4

Новий закон про засади зовнішньої політики Президента Януковича, який заперечує вступ до військових альянсів, визначає членство в ЄС як основну ціль його адміністрації (хоча таку ціль, навряд, чи можна буде реалізувати у найближчому майбутньому). Київ також дав чітко зрозуміти, що його відмова від членства в НАТО не означає відмову від спільних з НАТО військових навчань. Отже, стає очевидним, що Україна, рухається в напрямку реалізації багатовекторної зовнішньої політики.

IIЕКОНОМІКА 
2.1Фінанси та інвестиції

Оцінка: 4

Після укладення з Росією договору про газові субсидії рейтингове агентство Standard & Poor’s підняло кредитний рейтинг України від B-/C до B/B, а рейтинг за зобов’язаннями в національній валюті від B/B до B+/B. Є підстави вважати, що такі стрибки рейтингів пояснюються покращенням співпраці з Росією, і, очевидно, продовжуватимуть зростати, якщо країна зберігатиме політичну стабільність. Позитивні зміни рейтингів агентства S&P; для будь-якої країни мають величезне значення, особливо на фоні тенденцій зниження рейтингів інших країн.

Фактори, які стали підставою для підвищення рейтингів S&P;, включають: показник економічного росту за рахунок експорту піднявся до 5% ВВП за квартал, доходи збільшились на 19% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, сума податкових відрахувань - на 36% за відповідний період. При цьому дефіцит бюджету уряду передбачений в розмірі 5,3% ВВП. Такий показник знаходиться в межах 6%, максимально дозволених МВФ для подальшого кредитування. Це - позитивні зміни. Проте існують ознаки того, що МВФ скептично оцінює прогнозований урядом показник дефіциту. Багато аналітиків вважають його нереалістичним і думають, що він може сягнути 10% ВВП. Для того, щоб виконати умови МВФ, Президенту Януковичу, можливо, доведеться переглянути свої передвиборні обіцянки стосовно внутрішніх газових тарифів і пенсійного забезпечення. МВФ хотів би збільшити тарифи і підвищити пенсійний вік для певних груп населення - а проти цього виступав Янукович в ході своєї передвиборної компанії. Оскільки метою цього звіту є моніторинг виконання передвиборних обіцянок, а не оцінка доцільності таких обіцянок, ми не можемо поставити низьку оцінку Президенту за дотримання політики, яку він обіцяв проводити як кандидат. Однак кандидат Янукович обіцяв економічне відновлення, і тому будь-яку політику, яка перешкоджатиме досягненню цієї мети, потрібно ретельно зважити. Ми будемо стежити за його діями в цьому напрямку.

2.2 Стимулювання малого і середнього бізнесу

Оцінка: 4

У травні віце-прем’єр Сергій Тігіпко заявив, що починаючи з серпня цього року, буде введено систему автоматичного повернення ПДВ. Тігіпко сказав: «Зараз затягнули трішки з вирішенням питань про реструктуризацію старої заборгованості, але найближчим часом ця постанова вийде, і це допоможе нашим, у першу чергу, експортерам». За його словами, прем'єр-міністр України Микола АЗАРОВ дав відповідне доручення, яке передбачає перехід з серпня на автоматичне повернення ПДВ. Поки що ми ставимо оцінку «4» до моменту остаточного запровадження цієї ініціативи, яка отримає «5» і допоможе усім підприємствам в Україні.

III СОЦІАЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ 
3.1 Мовне питання

Оцінка: 4

На виконання Хартії Ради Європи з регіональних мов або мов меншин, а також своєї передвиборної обіцянки захищати права російської мови Президент Янукович оголосив про підтримку нового законопроекту про мови, внесеного на розгляд Ради. Він сказав: «після прийняття [закону] російська мова, яка є рідною мовою для багатьох українських громадян, займе належне місце в житті нашого суспільства». Є надія, що закон буде прийнято до кінця теперішньої парламентської сесії. Однак такий закон далеко не виконує завдання підняття російської мови до статусу другої державної нарівні з українською, що обіцяв п. Янукович під час передвиборної кампанії. АІУ підтримував надання статусу російської мови державної мови на підставі досвіду демократичних двомовних країн таких як Канада, Фінляндія, Бельгія та багато інших. Поки п. Янукович не виконає своєї обіцянки, це питання не буде оцінене на «5».

3.2 Підтримка сім’ї

Оцінка: оцінка відсутня

(див. Примітку нижче).

3.3 Доступне житло

Оцінка: оцінка відсутня

(див. Примітку нижче).

3.4 Державне пенсійне забезпечення

Оцінка: оцінка відсутня

(див. Примітку нижче).

Примітка стосовно питань у сфері соціальних ініціатив 3.2 «Підтримка сім’ї», 3.3 «Доступне житло» та 3.4 «Державне пенсійне забезпечення»: у своєму попередньому звіті АІУ зазначав, що адміністрація ще не здійснювала кроків з виконання важливих передвиборних обіцянок у сфері підтримки сім’ї, створення можливостей отримання доступного житла та реформування державного пенсійного забезпечення. Оскільки адміністрація працює при владі недовго, ми поставили «оцінка відсутня» з цих питань. Проте якщо в найближчому майбутньому ми не побачимо будь-яких дій, ми будемо змушені виставити незадовільні оцінки. Цілком можливо, що найбільшою довгостроковою проблемою України є спад демографічних показників. Адміністрація повинна надати пріоритет ефективній політиці на підтримку сім’ї і здійснювати кроки до досягнення обіцяних п. Януковичем 50 мільйонів українців.