Україна на порозі конституційної кризи через результати виборів?
Понад тиждень минув після парламентських виборів в Україні, а напруга з приводу їх результатів, здається, лише зростає. Не дивлячись на зовсім незначну кількість протестувальників на вулицях порівняно з "помаранчевою революцією" 2004 р., сотні проти сотень тисяч тоді, - лідери української опозиції, схоже, лише готують основні свої атаки. Тоді як лідери Батьківщини відмовилися прийняти результати ще з самого початку, УДАР і Свобода, які спершу, нібито, були готові прийняти результати, судячи з усього, перейшли на бік єдиного фронту, вимагаючи провести повторне голосування, і тепер погрожують бойкотувати новообрану Верховну Раду, якщо вони не доб’ються переголосування.
При цьому, Центральна виборча комісія (ЦВК), схоже, готова розглянути питання лише про часткове повторне голосування в декількох ключових округах, - що навряд чи може заспокоїти опозицію. Чи є Україна на порозі нової конституційної кризи? Якщо так, то якими будуть наслідки всередині країни і що робитимуть уряди західних країн?
«Якщо всі три опозиційні сили виконають те, що погрожують, законодавчий орган не матиме обов'язкового кворуму з 300 законодавців», зазначає Дмитро Шурхало, який пише для Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (Radio Free Europe/Radio Liberty), що підтримується урядом США. Опозиція сподівається, що це позбавить законодавчий орган законної сили і призведе до повторних виборів. Однак на практиці шанси на проведення повторних виборів мінімальні. «Зробити це буде досить складно», - говорить опозиційний депутат Юрій Ключковський, який очолює парламентський комітет з питань будівництва та місцевого самоврядування.
«Кожен за партійним списком, аж до останньої людини цього списку, повинен особисто відмовитися від свого крісла. Проте це не вирішить питання, тому що це лише половина парламенту». «Ті, хто перемогли в одномандатних округах, також можуть відмовитися від своїх місць», - говорить Ключковський. "Далі ЦВК призначить дату повторних виборів, які будуть проведені протягом 60 днів. Але поки такі вибори не відбудуться, парламент не може бути визнаний недійсним».
«За українським законодавством, - продовжує Шурхало, - виключно президент відповідає за призначення повторних парламентських виборів. На думку експертів, Янукович навряд чи захотів би розпустити парламент, в якому домінує його партія». - «Рішення про проведення позачергових парламентських виборів має приймати президент», - говорить Олександр Задорожний, президент Української асоціації міжнародного права. «Якщо новий парламент буде нелегітимним, то теперішня Верховна Рада продовжуватиме працювати. Хіба президент має якісь проблеми з цим парламентом? Зовсім ні, тому він не поспішатиме».
Опозиція може наполягати на своєму, але в результаті, швидше всього, отримаємо тривале протистояння, а не нові результати голосування.
Якщо незрозуміло, в якій ситуації опиниться Україна, то ще менш зрозумілим є, якою буде реакція урядів західних держав. Відразу після виборів, реакція Заходу була абсолютно передбачуваною: критика стосовно загального контексту кампанії (особливо продовження ув’язнення Юлії Тимошенко) і небажання оголошувати вибори недійсними, тим більше погрожувати санкціями. «Український народ заслуговує на набагато краще», - сказала державний секретар США Гілларі Клінтон. «Заслуговує на те, щоб жити в країні з сильними демократичними інститутами, що поважають верховенство права. А на цих виборах прогресу до досягнення цих цілей не було».
Також вагомо, що Верховний представник ЄС Кетрін Ештон і комісар ЄС з питань розширення та європейської політики добросусідства Штефан Фюле, навіть близько не сягнувши рівня критики Гілларі Клінтон, навпаки наголосили на необхідності доопрацювання результатів. В поміркованій заяві представників Ештон і Фюле сказали, що уважно стежили за підрахунком голосів і підведенням підсумків. Вони закликали владу і всі зацікавлені сторони «вжити необхідних заходів для завершення підрахунку голосів і підведення підсумків, що дозволить швидко оголосити остаточні результати, які повинні відображати дійсну волю українських виборців».
Жоден з провідних західних лідерів не сказав такого, що могло б вважатися прямим запереченням результатів. Також не існує будь-яких доказів, що західні уряди готові підтримати масовий протест щодо результатів (та й самого масового протесту поки не видно), якщо опозиція продовжуватиме наполягати на повторному голосуванні. (Це різко контрастує з 2004 роком, коли Захід був готовий оголошувати будь-який результат, крім свого бажаного, недійсним і підтримувати протести для скасування результатів.)
Підсумовуючи сказане, ініціатива зараз на боці опозиції, але перевага залишається у Януковича. Наразі, не виглядає, що західні столиці готові ризикувати відносинами з Києвом для того, щоб це змінити.