Головоломка для Віктора Януковича

23/11/2024
Дерен Г. Спінк
Директор з питань політики і зв’язків з громадськістю
Американський інститут в Україні

Після президентських виборів в Україні у січні 2010 р. для Віктора Януковича у світі були відкриті всі двері. Янукович, тріумфально перемігши на виборах, які навіть скептичний і недовірливий Захід визнав вільними і справедливими, відправив свого головного політичного противника Юлію Тимошенко на політичну периферію. Під час першого року президентства Януковича Україна нагадувала знаменитий міст між Сходом і Заходом. Адміністрація Януковича вміло збалансовувала стратегію зовнішньої політики України між інтересами своїх сусідів - Росії, продовживши оренду російсьокої військово-морської бази в Криму, - і євроатлантичної спільноти - співпрацюючи в галузі нерозповсюдження ядерної зброї.

На вимогу українських виборців Янукович мудро зачинив двері для вступу в НАТО, тим самим уникнувши зайвої напруги з боку Москви. Незважаючи на рішучу відсіч пропозицій НАТО, Януковича і в Вашингтоні, і в Брюсселі сприймали як друга Заходу. Хоча йому, без сумніву, у спадок дісталася дуже ослаблена економіка, Київ мав неабиякий вибір економічних прихильників: і Європейський Союз і Росія/Білорусь/Казахстан в рамках Митного союзу хотіли інтегрувати Україну до своїх регіональних торговельних угод. Як спортивний фанат Янукович міг навіть розраховувати на Євро-2012, коли вся спортивна спільнота світу буде уважно стежити за екзаменом України на отримання права проводити майбутні міжнародні спортивні змагання.

Тоді як 2010 рік (словами з президентської кампанії 2008 р. Барака Обами) був роком надій і змін для України, 2011 рік, на жаль, став для адміністрації Януковича annus horribilis (важким роком).

Юлія Тимошенко, звісно, не ангел, але її переслідування, арешт, і суд віддає помстою і політичною розправою. Можливо, через те, що Тимошенко сприймається як загроза для президентства Януковича, або через нав’язливе бажання покарати свого політичного опонента, адміністрація Януковича перетворила Тимошенко на мученицю. Президентській адміністрації якимось чином вдалося повернути жінку, чия політична кар'єра була в занепаді, на шпальти новин (саме туди, де б її не хотіли бачити) і створила образ української Жанни д'Арк.

У зв’язку зі жорстоким поводженням з Тимошенко Брюссель засумнівався і суттєво сповільнив переговори з Україною з приводу довго обговорюваної Угоди про асоціацію та Угоди про глибоку та всебічну зону вільної торгівлі. Як ляпас по обличчю Януковича, Європейський Союз навіть відклав заплановану поїздку Януковича до Брюсселя для обговорення малоймовірних перспектив України щодо членства в ЄС. В час, коли Єврозона знаходиться на грані розпаду і говорять про скорочення, а не розширення числа країн-членів ЄС, Києву було б доцільно зблизитися з Росією, найбільшим торговим партнером і найближчим сусідом України. Однак якраз навпаки, міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявив у вересні: "Ми вважаємо, що сьогодні, на жаль, немає реальних шансів для повноцінної участі (України) в Митному союзі».

На відміну від минулих збалансованих по силах протистоянь між Сходом і Заходом, Україна тепер не має козиря у вигляді підтримки з боку США. В даний момент Америку Україна не цікавить. Під час президентської кампанії Америка, в першу чергу, зайнята дискусіями щодо економічної політики і приріканнями Білого дому і кандидатів в президенти від Республіканської партії щодо політики адміністрації Обами по «перезавантаженню відносин з Росією». Тому будь-якої значущої політики США щодо України, навряд чи можна очікувати до 2013 року.

Ще більш тривожною є інформація про боротьбу за владу всередині Партії регіонів, яка може погіршити її шанси на отримання більшості місць в парламенті на виборах 2012 року. На думку декількох аналітиків з України, яка прозвучала на нещодавньому вашингтонському симпозіумі, адміністрація Януковича відійшла від традиційного принципу підвищення по службі з рядів партії, надавши перевагу методу патріархального призначення по протекції на найвищі пости в Національному банку України, Міністерстві внутрішніх справ і Державній податковій службі України. Якщо інформація про внутріпартійну боротьбу відповідає дійсності, і Янукович одноосібно контролює органи валютного контролю, оподаткування та правоохоронної системи, фінансові покровителі, які допомогли Януковичу прийти до влади, можуть відчути загрозу для себе. Вже зараз певні клани всередині Партії регіонів стали мішенню горезвісної Податкової міліції України. Якщо ця тенденція буде продовжуватися, адміністрація Януковича ризикує розколом Партії регіонів і тим, що наляканий, але дуже багатий олігарх стане фінансувати опозиційну партію, якій можна довіряти.

Хоча новини для президента Януковича надходять невеселі, існує три заходи, які негайно може вжити адміністрація президента для того, щоб покращити шанси Януковича на переобрання та перспективи на 2012 рік.

  • Приєднатися до Митного союзу: На даний момент вступ України до Митного союзу не повинен викликати жодних сумнівів. Брюссель відштовхнув Україну і займається власними внутрішніми проблемами, зокрема, що стосуються деяких неспроможних членів Єврозони. Запланований вступ Росії до СОТ також повинен відкинути будь-які переживання Києва щодо технічних переговорів стосовно Митного союзу, необхідних у зв’язку зі статусом Росії як не членом СОТ. Позитивні наслідки економічної інтеграції з Росією та іншими членами Митного союзу значно переважають негативні. По-перше, Україна буде платити за газ за внутрішніми російськими тарифами. По-друге, Україна отримає необмежений доступ до ринку з 200 млн. чоловік. По-третє, через введення в Митному Союзі митних зборів на товари, що ввозяться в зону союзу, Україна зіткнеться з серйозними перешкодами для доступу на російський ринок, якщо вона не приєднається до економічної угоди. В кінці кінців, немає жодних підстав вважати, що Україна і Європа з часом не домовляться про укладення економічної угоди, хоч і на інших умовах. В рамках наміченого Єдиного євразійського економічного простору, до якого увійдуть члени Митного союзу, безумовно, можна домовитися про окрему угоду про вільну торгівлю з Брюсселем, яка б відкрила шлях до торгівлі від Лісабона до Владивостока.
  • Виправдати Тимошенко і реформувати радянський кримінальний кодекс: Адміністрація Януковича вирила собі яму з фіаско у справі Тимошенко. Щоб запобігти подальшому погіршенню відносин з Європейським Союзом та адміністрацією Обами або наступним американським президентом-республіканцем, Янукович повинен проковтнути цю гірку пілюлю. Його адміністрація повинна не тільки стимулювати Верховну Раду реформувати кримінальний кодекс України, щоб декриміналізувати статті, за якими була засуджена Тимошенко, а й спонукати судову систему України зняти останні звинувачення і повністю і безумовно виправдати Тимошенко. Цей крок дозволить не лише заспокоїти Вашингтон і Брюссель, але й здобути прихильність Москви. Виправдання Тимошенко також має гарантувати можливість її участі в президентських виборах 2015 року. Українські виборці висловили свою думку у 2010 році, відхиливши порожню риторику Тимошенко. Вона - бунтар, а не лідер. Якщо Янукович буде брати участь у виборах на базі власних заслуг, приведе Україну до економічного процвітання протягом наступних трьох років свого президентства, його перспективи на переобрання не будуть меншими через політично ослабленого екс-прем'єра.
  • Зміцнити єдність всередині Партії регіонів: Адміністрація Президента Януковича повинна зрозуміти, хто допоміг президенту прийти туди, де він зараз. Патріархальні призначення за протекцією на ключові посади в економіці та внутрішній безпеці замість партійного просування по службі є неприйнятними. Не можна дозволяти зухвала і надто ініціативній податковій службі погрожувати підприємствам, що належать людям, які стояли за Януковича в найважчі часи після помаранчевої революції. Як Янукович окреслив свою програму внутрішньої і зовнішньої політики на 2012 і подальші роки, йому буде потрібна єдина Верховна Рада для досягнення своїх цілей. Частина внутрішньої програми дій адміністрації Януковича повинна бути спрямована на зміцнення ядра прихильників Партії регіонів, демонструючи демократичну відповідальність і дозволивши, наприклад, більш широке регіональне використання російської як другої державної мови України. Будь-який подальший розкол Партії регіонів через прояви неповаги чи упущення, як то просування некваліфікованих родичів і друзів на керівні посади, може непоправно розколоти партію, що може призвести до втрати парламентської більшості Партії регіонів або, ще гірше для Януковича, до зародження добре фінансованої і озлобленої опозиції, яка може поставити під загрозу його легітимність.