Напередодні виборів Захід шле суперечливі сигнали

02/10/2024

Джеймс Джордж Джатрас
Заступник директора, AІУ

Схоже, ані дня не проходить без того, щоб деякі посадовці із США і Європи не посилали Києву суворих попереджень, пов’язуючи ув’язнення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко з питанням вільних і демократичних парламентських виборів в Україні.

Одного дня комісар ЄС з питань торгівлі Карл де Гухт висловлює занепокоєння з приводу «каменів спотикання» на шляху до укладення Угоди про асоціацію з ЄС та Угоди про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі з Україною.

Іншого - Сенат США закликає (хоч і не вимагає) до візових обмежень для неназваних українських чиновників, якщо Юлію Тимошенко не буде звільнено.

Колишній секретар Кондоліза Райс, виступаючи в Ялті, попереджує про те, що «…за становленням демократії в такій державі як Україна пильно стежать. Якщо Україна зробить свій одностайний вибір, то це буде почуто».

Генеральний Секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд засуджує ув’язнення Тимошенко і наполягає на тому, щоб вибори були чесними: «Було б краще оскаржувати рішення стосовно газової угоди на політичному рівні, в парламенті, (самими) людьми. Однак надзвичайно важливо, щоб вибори відбулися і щоб вони були вільними і демократичними».

Можна наводити чимало й інших прикладів.

Безумовно, такими попередженнями не слід безпечно нехтувати. Вони висловлюються вагомими людьми, публічні виступи яких свідчать про те, як їхні уряди готуються до майбутніх виборів.

Водночас, в цих та аналогічних заявах чітко проглядаються дві прогалини.

По-перше, яке відношення має статус Тимошенко до можливого ставлення до виборів з боку урядів західних країн? Здається, мається на увазі, що якщо Тимошенко не звільнять, справедливість виборів можна буде ставити під сумнів. В той же час, західні політики не можуть сказати це прямо. Напрошується логічний висновок про те, що навіть якщо західні уряди хотіли б бачити Тимошенко на виборах, через її ув’язнення вони все-таки не готові оголосити вибори недійсними. Як би не обурював їх факт ув’язнення колишнього прем’єра, вони готові прийняти вибори такими, якими вони будуть.

По-друге, такого роду попередження, як правило, закінчуються прямими або непрямими погрозами. Хоча, як вже було сказано, резолюція Сенату США містить погрозу візової відплати (що не несе обов’язкового характеру), більшість інших попереджень настільки далеко не заходять.

І це навряд чи означає, що Київ має дозвіл на проведення нечесних виборів. Навпаки, західні експерти, що стежать за передвиборчою кампанією, з-поміж яких президент Міжнародного експертного центру виборчих систем (International Expert Center for Electoral Systems (ICES)), д-р Олександр Цінкер з Ізраїлю, стверджують, що «законодавча база для проведення виборів в Україні здебільшого відповідає міжнародним демократичним нормам». Президент ICES також відзначив незалежність ЦВК України і використання нею відеокамер, що «дозволить значно зменшити кількість спроб фальсифікацій і покращити можливість спостерігачів стежити за ходом подій на виборчих дільницях».

Цінкер також зазначив, що вибори не повинні визнаватись сфальсифікованими завчасно, і що нікому не слід займати позицію «якщо я не виграю, то вибори недійсні».

Аналогічно, професор політології і радник парламентської фракції Угорської соціалістичної партії д-р Ласло Кемени позитивно оцінив підготовку до виборів в Україні порівняно з Грузією, де трагікомічний режим Михайла Саакашвілі, «демократичного» фаворита вашингтонського і європейського істеблішменту, зазнав удару в результаті оприлюднення відеозапису тортур і ґвалтувань політичних опонентів. Кемени, який теж був спостерігачем на виборах у Грузії, каже, що процеси в Україні більш демократичні. «В Грузії не проводять дебатів, в них одна правляча партія, яка не дає права сказати кому-небудь слово».

Одним словом, західні уряди мають багато простору для маневру як у своїх оцінках результатів виборів, так і в намірах, що з цим робити, якщо, на їх думку, вибори будуть не достатньо «вільними і демократичними».

Якщо вони шукатимуть недоліків на виборах, вони, безумовно, їх знайдуть. Незважаючи на загалом позитивні на сьогоднішній день оцінки від Цінкера, Кемени та інших, ніхто не робить вигляд, що вибори в Україні пройдуть без недоліків. (Якщо на те пішло, вибори у США 7 листопада майже напевне будуть пов’язані із звинуваченнями у фальсифікаціях. Американці досить серйозно відносяться до таких звинувачень, хоча в нас немає іноземних спостерігачів чи вебкамер на виборчих дільницях. Натомість в нас є електронні машини для підрахунку голосів, яким сильно не довіряють мільйони американських виборців.)

Проте існує велика різниця між небездоганними виборами і виборами, результати яких настільки сфальсифіковані, що вони повинні бути визнані недійсними. Схоже, уряди західних країн залишають собі великий простір для критики українських виборів, не обіцяючи при цьому вимагати відміни результатів, якщо вважатимуть їх сумнівними або не відповідними.

Джеймс Джордж Джатрас (James George Jatras): Д. Джатрас є директором фірми, що займається громадськими ініціативами (із штаб-квартирою у Вашингтоні, округ Колумбія). До початку роботи у приватному секторі він працював старшим радником з питань зовнішньої політики керівництва Республіканської партії в Сенаті США. До того - дипломатом Зовнішньополітичної служби США, в рамках якої, з поміж іншого, працював у службі з питань зв’язків із колишнім Радянським Союзом.