На фінішній прямій перед українськими виборами опитування свідчать про напружену боротьбу

24/10/2024
Партії регіонів вдається утримувати невелику перевагу
Джеймс Джордж Джатрас
Заступник директора Американського Інституту в Україні

Як і в Сполучених Штатах (де політичні прогнози на виборах обговорюються термінами, що, як правило, використовуються для того, щоб робити ставки на спортивних змаганнях), результати останніх опитувань щодо парламентських виборів в Україні ретельно вивчаються, щоб вгадати їх ймовірний результат. (Точніше, вивчалися б, якщо б вони публікувалися в Україні. Як і багато інших країн, Україна забороняє ведення кампанії і публікацію даних опитувань у дні напередодні голосування. В Америці ж кампанія триває аж до дня і в сам день виборів. А відразу на наступний день ми починаємо нову кампанію до наступних виборів.)

Найбільший інтерес, напевне, викликають зміни в останній момент – на кшталт тих, що відбуваються у США, на користь губернатора Мітта Ромні. Останні результати опитувань в Україні, нібито, вказують на невелике, проте значне, зрушення на користь Партії регіонів (ПР), яка і до цього мала невелику перевагу над опозицією.

Опитування, проведене ФОМ-Україна 10-17 жовтня (2000 чоловік, похибка + / - 2,5 відсотка) показало такі вподобання серед усіх опитаних осіб (всі інші партії не проходять п'ятивідсотковий поріг).

Партія регіонів 24.9
Батьківщина 15.4
УДАР 14.2
Комуністи 8.4
Свобода 5.0

Серед громадян, які збираються прийти на вибори, результати опитувань щодо тих самих партій наступні:

Партія регіонів 38.0
Батьківщина 23.7
УДАР 21.8
Комуністи 13.0
Свобода 7.6

Якщо ці дані точні, то з урахуванням останніх опитувань можна зробити такі висновки:

  • ПР мала постійну підтримку і, можливо, навіть дещо зміцнила її і змогла утримати прихильників, що могли схилятися в бік комуністів. Ця перевага може бути значно більшою, якщо брати до уваги цифри по виборцях, що прийдуть голосувати, порівняно з цифрами по всіх громадянах, багато з яких може і не прийти на вибори. (Опитування ФОМ-Україна свідчить про ймовірну явку виборців на рівні 65 відсотків).
  • Батьківщина, можливо, частково зупинила відтік своїх прихильників на користь УДАРу, дещо відновивши невелику перевагу як основна опозиційна партія. Чи відображає і якою мірою це відображає відмову Віталія Кличка підтримати єдиний список опозиції з боку УДАРу за пропозицією Арсенія Яценюка залишається неясним.
  • Майбутнє Свободи теж залишається невизначеним, але за даними по вподобаннях виборців, що прийдуть голосувати, вона, судячи з усього, долає поріг.

З такими результатами, ймовірний розподіл місць в Раді за партійними списками буде приблизно однаковим для потенційної коаліції ПР-КПУ та опозиційної коаліції. Проте необхідно брати до уваги й іншу половину Ради, яка обиратиметься по окремих округах, і в якій, на думку більшості спостерігачів, перевагу отримає блок під керівництвом ПР.

Таким чином, якщо в останні дні не станеться чогось непередбачуваного, шанси ПР на невелику, але впевнену перемогу великі і продовжують рости. Як передбачив авторитетний західний експерт Тарас Кузьо, (на сайті, що аж ніяк не за ПР), "Партія регіонів переможе на виборах 2012 року." Не обов'язково погоджуючись з усіма причинами, якими пан Кузьо обгрунтовує свій прогноз, на основі наявних даних важко прогнозувати будь-який альтернативний сценарій.