Об'єднана опозиція не помічає підводних каменів європейської угоди про зону вільної торгівлі
Арсеній Яценюк привітав своїх колег-опозиціонерів зі зривом запланованої на минулий місяць зустрічі Президента Януковича з його російським колегою, яка мала наблизити Україну до Євразійського Митного союзу (ЄМС).
Нахабно запропонувавши купити панові Януковичу квиток до Брюсселя, він закликав Україну відмовитись від ЄМС на користь угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, при цьому не вказавши хоча б на одну відчутну перевагу, яку може отримати Україна від такої угоди.
Між тим, він відкинув головну відчутну перевагу приєднання до ЄМС, - суттєве зменшення рахунків України за імпортований російський газ, - такою собі грою слів: «Нам потрібні не ціни на газ. Нам потрібні цінності».
Іншими словами, Європа морально доброчесніша, ніж Росія, і цього Україні достатньо. Такі практичні, щоб не сказати, грубі матеріалістичні міркування, як ціна імпортованого газу, не мають ніякого значення для визначення долі країни.
Далі, наслідуючи Державного секретаря США Гілларі Клінтон, яка нещодавно заявила, що ЄМС представляє собою спробу відродити СРСР (чесно кажучи, не бачу, щоб ЄМС мав щось спільне з диктатурою пролетаріату, офіційним атеїзмом чи провідною роллю партії), Яценюк заявив: «Ми не хочемо в Радянський Союз. Ми вже там були. І тому ми повинні будувати свою країну разом з нашими європейськими партнерами».
Так думали й греки, до того як європейські «партнери» затягнули їх у злидні, безпорядки і відчай, наполягаючи, щоб ті тримали фіксований і абсолютно нереальний обмінний курс з рештою країн Єврозони заради збереження євро. Брюссель готовий всіляко заохочувати підтримку євро, щоб не рухнув весь карточний будиночок.
Відтоді Болгарія, Польща і Литва заявляли, що не мають наміру, наслідуючи Грецію, відмовлятися від своїх національних валют на користь євро. Всередині січня прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон має оголосити дату національного референдуму про те, чи залишатиметься Великобританія в ЄС взагалі.
Пан Яценюк повинен збагнути, в яких реаліях живуть українці: МВФ вимагає збільшити ціни на газ для українських громадян вшестеро. Погодитися на такі умови є політично неможливим і морально неприйнятним, і все ж, ігнорувати вимоги МВФ означало б ризикувати тим, що доступ України до світових кредитних ринків буде заблокований, а це вимагатиме різкого скорочення державних витрат з непередбачуваними наслідками для національної економіки і звичайних українців.
Україні потрібно домовитися про ціни на газ, а це означає, що необхідно серйозно розглянути перспективу Євразійського митного союзу. Це життєво важливе питання для національних інтересів України і добробуту її народу.
Чесно кажучи, влаштоване паном Яценюком видовище, в якому він захищає Європу і мнимі переваги її цінностей, навряд чи заслуговує на довіру у зв'язку з його відмовою зректися своїх ксенофобських, антисемітських партнерів по парламентській опозиції, тобто фракції Свобода. Що може бути менш європейським, ніж працювати спільно з екстремістами?
А знаєте, можливо, це по-європейськи більшою мірою, ніж видається на перший погляд.
Фінансист Джордж Сорос в опублікованій в Нью-Йорку минулого місяця статті звертається до грецької ультраправої партії «Золотий світанок», угорської націоналістичної партії «За кращу Угорщину» (Jobbik) та французького «Національного фронту» (європейських побратимів Свободи) з попередженням про те, що політична нестабільність, викликана тривалою економічною кризою в Європі «призвела до кризи цінностей, яка тепер загрожує самому Європейському Союзу».
За словами Сороса, «в даний час Єврозона тримається на суворій дисципліні; замість того, щоб бути асоціацією рівних, вона стала ієрархічною структурою, в якій центр диктує політику, а периферії все більше виконують розпорядження; замість братерства і солідарності, процвітають стереотипи ворожості».
Судячи з поглядів Джорджа Сороса - уродженця Угорщини, здається, Європейський Союз має більше спільного зі старим СРСР, ніж прийнято вважати.
А може, пан Яценюк помилився у своїх припущеннях? Може, йому слід переглянути свою позицію стосовно Євразійського митного союзу. Може, Європейський Союз - не така вже й панацея і рай, як він собі уявив.