Тиск звільнити Тимошенко зростає – Німеччина висуває нові умови
У Києві ширяться чутки про найближче звільнення Тимошенко. Чи є для них якісь підстави - невідомо (навряд чи), але на адміністрацію Януковича чиниться все більший тиск виконати вимоги Європи для її звільнення.
Поштовхом для звільнення Тимошенко стало раптове, хоч і не зовсім несподіване, помилування Юрія Луценка. Ця подія викликала позитивний коментар в Брюсселі. Однак Європа також висловила і своє небажання задовольнитися звільненням Луценка, яким би бажаним воно не було. Чого Європа дійсно хоче – це зняття всіх звинувачень проти Тимошенко.
Якби це було єдиною вимогою Європи, Янукович мав би справу з простим політичним розрахунком: чи варті (мнимі) політичні вигоди від укладення угоди про асоціацію з Європою політичного виклику, а можливо, й удару по його шансах на переобрання від перебування Тимошенко – спірно єдиного опозиціонера національного та міжнародного масштабу – на свободі?
При розрахунку свого ходу Янукович мав би взяти до уваги ряд чинників: чи можливо звільнити Юлію на таких умовах, які б забороняли їй брати участь у президентських виборах? Чи пройде це? Як на це відреагує Європа? Чи дійсно перспектива укладення eгоди про асоціацію і відтак схрещення зі склеротичною, неблагополучною й авторитарною Європою є настільки популярним серед українців, як декому здається? Як Януковичу слід обгрунтувати вибір Європи, а не Росії перед своїм базовим виборцем?
Розрахунок має свої підводні камені, хоча все одно простий.
Аж тут 17-го квітня в Берліні федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель заявляє, що пані Тимошенко повинна бути звільнена. А це вже суперечить місії екс-глави польської держави Александра Кваснєвського, яка хоче, щоб Брюссель домовився з Україною, не зважаючи на факт перебування Юлії у в’язниці. На їх думку, Україну слід спрямувати на антиросійський шлях за будь-яку ціну, навіть якщо доведеться кинути Юлю «під горезвісний трамвай».
Але пані Меркель просить зважати. Справа Тимошенко - не єдина перепона. Україна, на думку Меркель, сьогодні ще не готова до підписання Угоди про асоціацію. Необхідно подолати "цілу низку проблем". Меркель сподівається, що Україна проведе судово-правову та виборчу реформи у повній відповідності до вимог, озвучених 25-го лютого на саміті Україна-ЄС. "Мова йде загалом про правову систему в Україні, про проблему дотримання прав людини і громадянських свобод," - сказала канцлер.
Це головний біль для Януковича. Одна справа, коли змушують йти на неприємний політичний компроміс, інша – коли кажуть, навіть якщо звільнити Юлю, можна не отримати очікуваного результату. Так навіщо ризикувати?
Щоб додати перцю, посол ЄС у Києві Ян Томбінський заявляє, що Верховна Рада в Україні безнадійно непрацездатна, щоб здійснити реформи, які, на думку Меркель, є необхідними для входження в "Європу".
Тому, можливо, краще нічого не робити? Офіційний Київ може й прийти до такого висновку. 23 квітня прем'єр-міністр Азаров заявив журналістам, що справа Тимошенко "буде вирішена після завершення всіх судових розглядів", на які, за словами Associated Press, "може піти кілька місяців або років."
На думку В. Януковича, можливо, це й на краще. Попередні умови ЄС для підписання угоди про асоціацію включають, за словами журналістки Анастасії Берези, 19 різних реформ, які представляють собою "величезний набір змін, і якщо б їх всі почали проводити одночасно, то це означало б, що влада виходить на шлях змін і ламає систему, яка є для неї джерелом виживання."
Навіщо дестабілізувати свого базового виборця заради угоди, яка пропонує Україні настільки мало реальних переваг?
Посол ЄС Томбінський, звичайно, каже, що угода призведе до "поліпшення умов життя, модернізації країни, плану дій до покрашення домівки-України для своїх громадян", хоча й насправді не може запропонувати жодних конкретних доводів. Греки, кіпріоти і болгари були натхненні схожим баченням свого світлого майбутнього, і всі зазнали фіаско. І вже якщо на те пішло, англійці (хоч і іншим чином і з інших причин) зараз вимагають виходу з ЄС.
Заради блага України, відносини Києва і Брюсселя не повинні будуватись в односторонньому порядку. На вимоги ЄС Україні слід відповідати власними вимогами. Перетягнувши Україну в антиросійську орієнтацію, Європа отримає значно більше, ніж Україна від Європи
Януковичу слід пам'ятати слова Шарля де Голля, які він сказав іранському шаху під час державного візиту до Тегерана в 1960 році: "Віддайте всі свої сили для того, щоб залишитись незалежними."
Шах не прислухався, і всім відомо, що з ним сталося.